Το χρυσό μετάλλιο στο 10άρι πιστόλι κατέκτησε η Άννα Κορακάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Το πρώτο «χρυσό» μετάλλιο για τον ελληνικό αθλητισμό για το 2022 «κατοχυρώθηκε στο όνομα της Άννας Κορακάκη. Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Ρίο πρώτευσε στο αεροβόλο πιστόλι 10 μ., στο παγκόσμιο κύπελλο που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Κάιρο.Η Άννα Κορακάκη μετέβη στη Αίγυπτο σε άριστη αγωνιστική κατάσταση και αυτό φάνηκε από τους προκριματικούς. Με σκορ 98, 96, 95, 98, 98 και προκρίθηκε στον τελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση. Στον αγώνα για τα μετάλλια από το πρώτο γκρουπ πήραν το «εισιτήριο» η Βουλγάρα Κονσταντίνοβα και η Γερμανίδα Ρέιτζ και από το δεύτερο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και η Ινδή Έσα Σινγκ.Στον αγώνα των μεταλλίων, η Κορακάκη και η Σινγκ άφησαν πίσω τους την Κονσταντίνοβα και το χρυσό κατέκτησε η Ολυμπιονίκης μας υπερισχύοντας της Ινδής με 16-4.Πριν από τους αγώνες οι αθλητές και οι αθλήτριες σήκωσαν πανό το οποίο έγραφε «Όπλα μόνο στον αθλητισμό. Όχι στον πόλεμο. Ειρήνη στην Ουκρανία».

Πηγή: kathimerini.gr