Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 76-70: Λούντζης και Βεζένκοφ τον στέλνουν στα play off της Euroleague

Μια ακόμα αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός έδειξε πως είναι η κορυφαία ομάδα -αυτή τη στιγμή τουλάχιστον- στη Euroleague! Με… X-Factor τον Μιχάλη Λούντζη και κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ, οι Πειραιώτες νίκησαν την Αναντολού Εφές μέσα στο ΣΕΦ (76-70) και… αγγίζουν τα play off. Μέχρι το +16 πήγε η διαφορά, αλλά όταν έφτασε τους 4 πόντους, οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχραιμία.

Ο Ολυμπιακός είχε μια ιδανική «διαβολοβδομάδα» στη Euroleague, κάνοντας το 2/2. Μετά την επιβλητική του νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, οι Πειραιώτες νίκησαν την Αναντολού Εφές με μέσα στο ΣΕΦ και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 16-7 και… αγγίζουν το πλεονέκτημα έδρας. Απ’ την άλλη, η ομάδα του Αταμάν «έπεσε» στο 11-12 και παρέμεινε εκτός πρώτης οκτάδας.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ο Σάσα Βεζένκοφ (23 πόντους  με 5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και… τεράστια έκπληξη του ματς ο Μιχάλης Λούντζης, σε μια βραδιά καριέρας στη Euroleague (13 p;ontoi me 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι φιλοξενούμενοι. Λάρκιν, Μπομπουά, Μπράιαντ και Μίτσιτς πέτυχαν από δέκα πόντους.

NewsIT

MENU

22:43 03/02/2023

Το παιχνίδι

Για ένα ακόμα ματς, ο Ολυμπιακός είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα (5/6 δίποντα), πηγαίνοντας πολύ καλά στα επιθετικά ριμπάουντ και δημιουργώντας από νωρίς μια μικρή διαφορά κόντρα στην Αναντολού Έφές (10-2). Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συνέρχονται, μειώνοντας σε 10-6. Οι δυο ομάδες έβγαλ αστοχία στις επιθέσεις τους (ειδικά οι παίκτες του Αταμάν), παρόλα αυτά οι Πειραιώτες διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας, με τον Φαλ να έχει ξεκάθαρη υπεροχή κόντρα στον Ζίζιτς. Η τρομερή άμυνα των γηπεδούχων τους έδωσε τον έλεγχο του αγώνα, παρά ένα επιμέρους 5-0 σερί των Τούρκων. Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο θα ήταν μεγαλύτερη (22-13 το σκορ του), εάν οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχαναν κάποιες βολές.

Ο Ολυμπιακός έκανε κάποια μαζεμένα λάθη, με την εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Κλάιμπερν να μην αφήνει τις ευκαιρίες και να μειώνει (24-17). Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν για λίγο σημάδια κόπωσης, με την Αναντολού Εφές να παίρνει συνεχόμενους πόντους από τον Ζίζιτς. Ο Λούντζης όμως «έλαμψε», έφτασε  τους 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 3/3 τρίποντα και με τον ΜακΚίσικ να τον… σιγοντάρει, είδαμε ένα ερυθρόλευκο.. πάρτι στο ΣΕΦ. Βάση της εικόνας, η διαφορά στο ημίχρονο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη από το +10 του ημιχρόνου (41-31).

Μίσιτς και Ζϊζιτς προσπάθησαν να… τραβήξουν την Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Βεζένκοφ έδειξε να βρίσκει λύσεις και… διέλυσε τα αμυντικά συστήματα των φιλοξενούμενων (με11 σερί πόντους του). Το δεκάλεπτο κύλησε σε ρυθμούς Ολυμπιακού, αλλά η… αφλογιστία του στο τελευταίο τρίλεπτο και ένα σερί εννέα πόντων των φιλοξενούμενων -με μπροστάρη τον Μπράιαντ- διαμόρφωσε το 59-52 της τρίτης περιόδου.

Η Αναντολού Εφές βρήκε ρυθμό και με τον Μπράιαντ να «πληγώνει» το καλάθι των γηπεδούχων, έφτασε στο -4 (62-58). Ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά του (παρά τα καλάθια που έβαλε ο Ντάνστον), ο Βεζένκοφ βρήκε τους τρόπους να σκοράρει και έστειλε τον Ολυμπιακό στη νίκη και στο τελικό 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 1 (0/4 τρίποντα), Λούντζης 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 10 (5/5 δίποντα), Βεζένκοβ 23 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 8 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις, Μίτσιτς 10 (4/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Εμπαγέ 4, Ζίζιτς 9 (4/6 δίποντα), Ντάνστον 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/17 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 15 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματ,α 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/38 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/15 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη