Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Πρόκριση με το «χρυσό» σετ στον τελικό του CEV Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 (22-25, 27-25, 25-21, 25-17) από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημιτελικό του CEV Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών και… κατέρρευσε στο χρυσό σετ, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 15-7 και να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Παρότι πήρε το πρώτο σετ και βρέθηκε με τεράστιο προβάδισμα απέναντι στον Ολυμπιακό, έχοντας κερδίσει με 3-1 και το πρώτο ματς, ο Παναθηναϊκός έχασε στις λεπτομέρειες του δεύτερο σετ και στη συνέχεια… κατέρρευσε, επιτρέποντας στον “αιώνιο” αντίπαλό του, να εξασφαλίσει με εντυπωσιακό τρόπο, το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ, με τον Ερνάντες να σερβίρει εκπληκτικά στο τέλος του και να “κλειδώνει” το 1-0 για τον Παναθηναϊκό με 25-22, φθάνοντας την ομάδα του ένα σετ μακριά από την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε όμως στη συνέχεια και έκανε ντέρμπι το δεύτερο σετ, το οποίο έγινε “θρίλερ” στο τέλος του. Ο Παναθηναϊκός πήρε σετ πόιντ, αλλά οι Πειραιώτες το “έσβησαν” και ήταν αυτοί που κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-25, ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1 σετ και μένοντας “ζωντανοί” για την πρόκριση στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στη συνέχεια και πήρε εύκολα τα δύο επόμενα σετ, με σκορ 25-21 και 25-17, για να βρεθεί στα… ίσια με τον Παναθηναϊκό, αφού ισοφάρισε το προβάδισμα που είχαν πάρει οι “πράσινοι” από τη νίκη με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι, στην έδρα των Πειραιωτών.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο “χρυσό” σετ, όπου ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καλύτερα από τον Παναθηναϊκό και “σκότωσε” τον αντίπαλό του από το ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα με 4-0. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 4-3, αλλά οι Πειραιώτες “απάντησαν” αμέσως με νέο 6-0 σερί για το 10-3, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το σετ και το ματς. Το “χρυσό” σετ ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 15-7 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκρισή του στον τελικό του CEV Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), Χρυσό σετ: 6-15

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. – 40% άριστες).