Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 82-87: Νέα ήττα για το «τριφύλλι» στη Euroleague

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία ακόμη κακή εμφάνιση στη φετινή σεζόν και ηττήθηκε εύκολα με 87-82 από την Αναντολού Εφές στην 26η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα “παγωμένο” ΟΑΚΑ εξαιτίας και του θρήνου σε όλη την Ελλάδα για την τραγωδία στα Τέμπη, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να “ζεστάνει” τον κόσμο του, αφού παρότι “πάλεψε” μέχρι τέλους δεν κατάφερε να “απειλήσει” ουσιαστικά την Αναντολού Εφές.

Μάριους Γκριγκόνις και Λι ήταν οι μόνοι που ξεχώρισαν με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την τουρκική ομάδα, Κλάιμπερν, Λάρκιν και Μπράιαντ έκαναν ό,τι ήθελαν στην άμυνα του “τριφυλλιού”. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έτσι τη 18η ήττα του στη Euroleague, ενώ η Εφές έχει πια ρεκόρ 13-12.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και με τους Πονίτκα και Γκριγκόνις να τον οδηγούν στο σκορ πήρε το προβάδισμα απέναντι στην Αναντολού Εφές, η οποία “απάντησε” όμως με τον Κλάιμπερν να είναι ασταμάτητος και από τη γραμμή του τριπόντου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν έτσι πόντο πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους “πράσινους” να προηγούνται με 21-28 στο 10′, χάρη σε buzzer beater του Γουίλιαμς.

Η Αναντολού Εφές συνέχισε όμως να δημιουργεί προβλήματα με τους Κλάιμπερν και Λάρκιν από την περιφέρεια, ενώ πρόβλημα ήταν και ο Ζίζιτς μέσα στη ρακέτα. Η τουρκική ομάδα βρέθηκε έτσι και να προηγείται στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να “κολλάει” στην επίθεση, όταν πήγε στον πάγκο ο Γκριγκόνις. Ένα τρίποντο του Τόμας “ξεκόλλησε” την ομάδα του Σερέλη και έκανε το 37-36, αλλά η Εφές ήταν αυτή που “έκλεισε” το πρώτο ημίχρονο με το 40-43 υπέρ της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Κλάιμπερν να φθάνει τους 17 πόντους και τον Μπράιαντ να τον… συμπληρώνει στην επίθεση, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και σε διψήφιους αριθμούς. Ένα προσωπικό 6-0 από τον Λι όμως, επανέφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής, αλλά η Εφές έκλεισε με νέο σερί 8-0 την περίοδο, για το 64-54 υπέρ της στο 30′.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Αταμάν έδειξε να ελέγχει το ματς και παρότι οι “πράσινοι” μείωσαν και στο -6 στο τέλος, με τον Γκριγκόνις να φθάνει τους 23 πόντους, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ένα τρίποντο του Λι στην τελευταία φάση μάλιστα, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 82-87, αλλά η Εφές επικράτησε πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 3, Λι 19 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 3, Τόμας 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μαντζούκας 5 (1).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαζί 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάις 4, Εμπαγιέ 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίζιτς 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 1.