Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός 72-74: Νίκη με σπουδαίο Σάσα Βεζένκοφ στην 29η αγωνιστική της Euroleague

Ο Ολυμπιακός πέρασε… δια πυρός και σιδήρου από την έδρα την Ζαλγκίρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague, αφού χρειάστηκε ένα καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ στο τέλος για να πάρει τη νίκη με 74-72.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε “νευρικός” στο τέλος του αγώνα, αλλά δύο μεγάλες άμυνες του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και ένα μεγάλο σουτ του Βεζένκοφ, για τους 25 πόντους του Βούλγαρου φόργουορντ στο ματς, “απάντησαν” στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός έχασε για μία ακόμη φορά διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά έδειξε… μέταλλο στο φινάλε και έφθασε στην 21η του νίκη στη Euroleague, ρίχνοντας τους Λιθουανούς στο 15-14.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και με τον Βεζένκοφ να φθάνει γρήγορα του 9 πόντους, πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά η Ζαλγκίρις επανήλθε με “όπλο” τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες “κόλλησαν” μάλιστα στην επίθεση και οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν για το 17-15 του 10λέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε μάλιστα και με +5 (26-21), με τον Ολυμπιακό να τα έχει… σπάσει από το τρίποντο, αλλά η είσοδος των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ άλλαξε την εικόνα. Με συνεχόμενους πόντους των 2 παικτών, οι Πειραιώτες “έτρεξαν” σερί 7-0 και προσπέρασαν τους Λιθουανούς, καταφέρνοντας να “κλείσουν” το πρώτο ημίχρονο με υπέρ του +6 (40-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πολύ δυνατά και έφερε το ματς στα ίσια, αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” με ένα φοβερό σόου του Σάσα Βεζένκοφ. Ο MVP της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ασταμάτητος στην τρίτη περίοδο και με 13 προσωπικούς πόντους οδήγησε την… εκτόξευση των Πειραιωτών, μέχρι το 61-49 του 30′.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε όμως στην Ζαλγκίρις Κάουνας να ξαναμπεί στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού “χαλάρωσε” στην άμυνα και οι Λιθουανοί “ζεστάθηκαν” από μακριά. Με τον Σλούκα απόντα μάλιστα, έγιναν αρκετά λάθη και στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν ακόμη και μπροστά στο σκορ. Δύο βολές του ΜακΚίσικ όμως και δύο μεγάλες άμυνες του Λαρεντζάκη, έδωσαν την ευκαιρία στον Βεζένκοφ να κρίνει την αναμέτρηση, με το 9 δίποντό του σε 9 προσπάθειες στο ματς. Ο Ολυμπιακός επικράτησε έτσι με 74-72 και πήρε την 21η νίκη σε 29 αγώνες της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

Τα στατιστικά των παικτών

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Χέιζ, Σμιτς 18 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5 (1), Πολονάρα 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 17 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ουλάνοβας 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 2 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 25 (9/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1), Πίτερς 2, Μπλακ (4 ασίστ), ΜακΚίσικ 18 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/12 βολές βολές)