Ένα υπέροχο ψηφιδωτό δάπεδο του 4ου-6ου αι. μ.Χ. αποκαλύφθηκε στο κέντρο της Λιβαδειάς κατά τις εργασίες αναβάθμισης του δικτύου ύδρευσης της πόλης από την ΔΕΥΑΛ.Η 23η ΕΒΑ και η ΕΦΑ Βοιωτίας συνεργάστηκαν για την σωστική ανασκαφή και την ανάδειξή του, η οποία υλοποιήθηκε με το έργο “Αρχαιολογικές εργασίες ανάδειξης των ψηφιδωτών παλαιοχριστιανικού ναού” στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ Ε.Π. Στερεά Ελλάδα 2014-2020.
![](https://evia-allright.gr/wp-content/uploads/2022/02/maxresdefault-1-768x432-1.jpg)