Τελικός Κυπέλλου μπάσκετ, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 73-81: Ερυθρόλευκη ανατροπή και κούπα

Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ κατακτώνταςτον 10ο τίτλο στην ιστορία του – Ο Παναθηναϊκός είχε στα χέρια του την τύχη του ματς καθώς προηγήθηκε 67-58 στο 30′, αλλά έμεινε χωρίς σκορ για 7.5 λεπτά στην τελευταία περίοδο (όπου δεν σκόραρε εντός πεδιάς) κι η κούπα κατέληξε σε ερυθρόλευκα χέρια

Από το μακρινό 2011 είχε να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός ωστόσο στα «Δύο Αοράκια» και στην… επιστροφή των Final 4, έμελλε να πιστοποιήσει τον τίτλο του φαβορί και να προσθέσει το 10ο τρόπαιο στη συλλογή του. Μάλιστα αυτό ήταν και ο πρώτος τίτλος των «ερυθρολεύκων» ύστερα από έξι χρόνια και συγκεκριμένα από το πρωτάθλημα του 2016!Και μάλιστα έχοντας πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή βάσει της εικόνας του αγώνα έως το 29′! Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος του τελικού έχοντας προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά (59-47 στο 25′) αλλά στην τελευταία περίοδο υπέστη ολικό «μπλακ άουτ» καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει εντός παιδιάς και με το εκπληκτικό 23-6 έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου.Οι «πράσινοι» μέτρησαν 0/13 εντός παιδιάς στο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ. είχαν 24/46 έως το 30′ και τελείωσαν το ματς με 24/59!) και 6/8 βολές την ώρα που οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π.) και Σάσα Βεζένκοβ (18π., 13ριμπ.) «κουβάλησαν» τον Ολυμπιακό έως την μεγάλη ανατροπή.