Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: Χάρισε στην Ελλάδα την πρόκριση στους Ολυμπιακούς, αλλά έχασε στα μπαράζ την πρόκριση για τον ημιτελικό στα 50 μέτρα πεταλούδα, ο Χαλκιδέος Στέργιος Μπίλας

Οι Απόστολος Χρήστου, Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλα κι Ανδρέας Βαζαίος χάρισαν στην Ελλάδα την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι και μαζί στον τελικό στο ελεύθερο ανδρών του Παγκοσμίου Υγρού Στίβου, καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με χρόνο 3:14:33.

Αποστολή εξετελέσθη για τους Απόστολο Χρήστου, Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιο Μπίλα κι Ανδρέα Βαζαίο, οι οποίοι με σούπερ επίδοση πήραν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι και μαζί την πρόκριση στο τελικό (11/2, 18:00) του Παγκοσμίου Υγρού Στίβου στο ελεύθερο ανδρών 4Χ100μ.

Η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με την πέμπτη καλύτερη θέση, έχοντας χρόνο 3:14:33. Με τη συγκεκριμένη επίδοση εξασφάλισε παράλληλα και την παρουσία της στο μεγάλο ραντεβού του καλοκαιριού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Αναλυτικά η προσπάθεια των Ελλήνων πρωταθλητών
1η κούρσα: Στην 7η θέση ο Χρήστου με 48.92
2η κούρσα: Στην 5η θέση ο Μπίλας με 48.81
3η κούρσα: Στη 2η θέση ο Γκολομέεβ με 47.86
4η κούρσα: Στην 4η θέση ο Βαζαίος με 48,47
Τον ταχύτερο χρόνο των προκριματικών πέτυχαν οι ΗΠΑ (παρότι αγωνίζονται με σύνθεση ανάγκης, λόγω των πολλών απουσιών) με 3:12.32 και ακολούθησαν η Ιταλία με 3:12.96, η Μεγάλη Βρετανία (που έπεσε πλήρης, καθώς πέρυσι είχε ακυρωθεί και κινδύνευε να μείνει εκτός Ολυμπιακών) με 3:13.96 και η Κίνα με 3:14.07. Την οκτάδα του τελικού συμπλήρωσαν η Σερβία με 3:14.42, η Ισπανία με 3:14.71 και η Ουγγαρία με 3:14.73. Η Σουηδία ήταν ένατη με 3:15.37, αλλά με το χρόνο αυτό κατάφερε να υποσκελίσει την Πολωνία και να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για το Παρίσι.

Ο Στέργιος Μπίλας έκανε υπερπροσπάθεια στον αγώνα μπαράζ την πρόκριση στα ημιτελικά των 50μ. πεταλούδα στο Παγκόσμιο Υγρού Στίβου, κατακτώντας την 3η θέση με 24:87.

Ο Στέργιος Μπίλας στα προκριματικά των 50 μέτρων πεταλούδα τερμάτισε στη 16η θέση με χρόνο 23.53, ισοβαθμώντας με τον Αυστριακό Σιμόν Μπούχερ και τον Τζεν Γουέι Τεόνγκ από τη Σινγκαπούρη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής διεκδίκησε την πρόκρισή του στον ημιτελικό, σε αγώνα μπαράζ, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς κατέλαβε την 3η θέση με 24:87. Την πρόκριση πήρε ο Τεόνγκ με επίδοση 23:42.

Ο Μπίλας ήταν εμφανώς καταπονημένος, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα ρίχθηκε στην πισίνα ξανά για τα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών και με χρόνο 48.81 στην κούρσα του, βοήθησε την Εθνική Ομάδα να πανηγυρίσει στο τέλος την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και μαζί στον τελικό, που θα διεξαχθεί στις 18:00 την Κυριακή (11/2).

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
Ο Στέργιος Μάριος Μπίλας, γεννημένος το Νοέμβριο του 2001, είναι αθλητής της Κολύμβησης και μέλος της Εθνικής Ομάδας. Παράλληλα με τον αθλητισμό, είναι φοιτητής του Πανεπιστημίου Πειραιώς (Τμήμα Χρηματοοικονομικών και Τραπεζικής Διοικητικής). Κατάγεται από την Χαλκίδα και αγωνίζεται με τον σύλλογο του Ολυμπιακού Πειραιώς.

Ο Στέργιος είναι ένας αθλητής με σημαντικές διακρίσεις, δημιουργώντας πολλές ελπίδες για την Ελληνική κολύμβηση στο μέλλον. Αγωνίζεται στα 50 μέτρα Ελεύθερο, στα 50 μέτρα Πεταλούδα και στην σκυταλοδρομία Ελεύθερο mix (άνδρες – γυναίκες) στα 4×100 μέτρα. Έχει σημαντικές διακρίσεις σε εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο. Πιο συγκεκριμένα, έχει 16 χρυσά, 11 αργυρά και 9 χάλκινα μετάλλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα.

Η μεγαλύτερή του διάκριση, η οποία του έδωσε και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι, είναι τα δύο χρυσά μετάλλια που κατέκτησε τον Αύγουστο του 2023 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K23, στα 50μ. Ελεύθερο και τα 50μ. Πεταλούδα, με κατάρριψη μάλιστα του Πανελληνίου ρεκόρ ανδρών.