Κύπελλο Ελλάδος: Με ήρωα τον Κουέστα, ο Άρης πέταξε εκτός την ΑΕΚ στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τους «8»

Με ήρωα του αγώνα τον Κουέστα, ο οποίος «έβγαλε» δύο πέναλτι, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση, ωστόσο ο Άρης έδειξε πως είχε πιο καθαρό μυαλό, και ο Κουέστα, ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι, αυτά των Πόνσε και Βίντα, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του στους «8» της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ του Γκατσίνοβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρης επέστρεψε με τον πρώτο του σκόρερ Μορόν, κάνοντας το 1-1 στο 58′, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και τη λήξη της παράτασης, οδηγώντας τις ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Άρης ευστόχησε τέσσερις φορές, έναντι δύο της Ένωσης, και με πρωταγωνιστή τον Κουέστα πήρε μία πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.