Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Πρώτη ήττα για τους Πειραιώτες στην Euroleague

Την πρώτη του στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπαρτσελόναστο κατάμεστο ΣΕΦ, με τους Καταλανούς να φεύγουν με το διπλό (68-77) από το Φάληρο και να διπλασιάζουν τις νίκες τους στη διοργάνωση. Στο 1-1 υποχώρησαν οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Γκος, Σίκμα και ΜακΚίσικ, ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεση του και έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν ξέφυγε με 7 πόντους (66-59) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει επιμέρους σκορ 18-2 και να φτάνει στο σπουδαίο διπλό.

Οι Πειραιώτες έχασαν ένα δικό τους μήνυμα, καθώς ξέμειναν από ενέργεια στα τελευταία λεπτά, με τους Καταλανούς να βρίσκουν την ευκαιρία να “κλέψουν” τη νίκη με πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα και Αμπρίνες.

Οι Καταλανοί βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα πίσω από τα 6,75, σημειώνοντας 15/26 τρίποντα, ενώ κυριάρχησαν και στον τομέα των ριμπάουντ.

Από πλευράς Ολυμπιακού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουόκαπ με 14 πόντους, ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ είχε περισσότερα λάθη από ασίστ, ενώ έμεινε από δυνάμεις στο φινάλε, αδυνατώντας να ωθήσει τους Πειραιώτες στην ανατροπή.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (10-25), εκτελώντας τον Ολυμπιακό στην περιφέρεια. Σταδιακά η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε να τρώει… σίδερα, με τους Πειραιώτες να μειώνουν στους 6 πόντους (34-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Κάνααν, ο Ολυμπιακός μπήκε γερά στη διεκδίκηση της νίκης στα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ έκανε γρήγορα επιπόλαια φάουλ με αποτέλεσμα να κάτσει στον πάγκο.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει τα ηνία και στην τρίτη περίοδο (54-56), με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει, όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο και να ξεφεύγει ακόμα και με 7 πόντους (66-59) στο 36′. Κάπου εκεί, οι Πειραιώτες έμειναν από δυνάμεις, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει ένα απίστευτο 18-2 και να φτάνει στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Κάναν 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1/7 τρίποντα), Φαλ 4, Παπανικολάου 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 7 (3/4 δίποντα), Βέσελι 8 (3/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σατοράνσκι 5 (1), Ερνανγκόμεθ (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 17 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπρίνες 16 (5/7 δίποντα), Πάρκερ 3 (1), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Πάρα 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/39 δίποντα, 7/25 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 12/23 δίποντα, 15/26 τρίποντα, 8/10 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη.