Euroleague, Φενερμπαχτσέ-Ολυμπιακός 79-77: Κρίμα κι άδικο για την προσπάθεια

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο διεκδίκησε τη νίκη γυρίζοντας από το -16, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Γιώργος Παπαγιάννης του στέρησε τη χαρά της νίκης και η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε με 79-77.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βγήκε από τα αποδυτήρια αλλαγμένη, ισοφάρισε το σκορ και είχε 16 δευτερόλεπτα στο τέλος για να πάρει τη νίκη. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με floater στο φινάλε προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά η μπάλα βρήκε δύο φορές στο σίδερο και χάλασε το timing στο άλμα του Μιλουτίνοφ που ήταν έτοιμος να τη σπρώξει στο καλάθι και οι Τούρκοι πανηγύρισαν.

Το παιχνίδι

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ο οποίος… ψαχνόταν στο παρκέ κι έτσι με τον Πιέρ να βάζει 3/3 τρίποντα το σκορ έγινε 11-1 μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Κάνααν ήταν ο παίκτης ο οποίος με δύο τρίποντα και μία ασίστ έλυσε το πρόβλημα στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου, αλλά η άμυνα δεν ήταν ικανή να σταματήσει ούτε μία κατοχή των γηπεδούχων. Ο Πιέρ συνέχιζε, ο Καλάθης έδινε καρφώματα στον Παπαγιάννη και η διαφορά ξέφυγε από νωρίς (29-13, 9′).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να διατηρούν έναν καλό ρυθμό στην επίθεσή τους και τον Γουτίλιαμς Γκος να μειώνει σε 33-20 (13′). Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» όμως παρέμενε σε άσχημη κατάσταση και έτσι τα καλάθια των Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ έδωσαν ξανά στη Φενέρ προβάδισμα ασφαλείας (38-22, 15′). Ο Μπραζντέικις με το μέγεθος που διαθέτει πλησίασε στο καλάθι δίνοντας πόντους στην ομάδα του και υποχρεώνοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ (38-26, 17′). Στο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι ομάδες σκόραραν με ευκολίες και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 46-33.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο θύμισε την ομάδα που θαύμαζαν όλοι πέρυσι. Το επίπεδο της έντασης στην άμυνα υποχρέωνε τους γηπεδούχους σε κακές επιθέσεις και παραβάσεις 24 δευτερόλεπτων. Στην επίθεση όμως η κυκλοφορία της μπάλας, η κίνηση των παικτών του Μπαρτζώκα μακριά από τη μπάλα ήταν υποδειγματική και με τους Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς να σκοράρουν κατά ριπάς είχαν επιστρέψει για τα καλά (48-46, 25′). Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ρυθμό και ψυχολογία. Η τριάδα που αναφέραμε πιο πάνω συνέχισε να σκοράρει και ο Κάνααν έκλεισε την περίοδο με 58-57.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου το σκορ παρέμενε οριακά υπέρ της Φενέρμπαχτσε (62-61, 33′) κι αυτό διότι οι άμυνες έβγαιναν από τους «ερυθρόλευκους», όμως ο Μότλεϊ με επιθετικά ριμπάουντ και οι διαιτητές με δύο κακές αποφάσεις τους… πλήγωνε. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτίσουν» μία διαφορά, όμως ο Γουίλιαμς Γκος με καλάθι και φάουλ δεν τους επέτρεψε να ξεμακρύνουν (69-67, 35′). Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ισοφάρισαν στους 71 πόντους με 3:26 να μένουν για τη λήξη και ο Γκος στους 74 με 2:21. Το αποτέλεσμα θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, στις αποφάσεις στο τέλος, σε ένα ριμπάουντ, μία άμυνα ή ένα σουτ. Ο Παπαγιάννης ήταν αυτός με 5 σερί πόντους φάνηκε να… καθαρίζει το ματς, όμως ο Πίτερς με τρίποντο έφερε τον αγώνα σε απόσταση ενός σουτ. Ο Γκος βρήκε καθαρή επιλογή αλλά το floater του δεν βρήκε στόχο και μάλιστα η περίεργη αναπήδηση της μπάλας αφαίρεσε το follow από τον Μιλουτίνοφ και έτσι το τελικό σκορ ήταν 79-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε σε 79-77. Η Φενέρ αστόχησε αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως στη συνέχεια αστόχησε ξανά. Μετά από ένα περίπου πεντάλεπτο μπροστά στο instant replay, οι διαιτητές έδωσα την τελευταία επίθεση στον Ολυμπιακό. Ο Γουίλιαμς Γκος βρήκε καλή επιλογή με το αγαπημένο του floater, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Όπως δεν το έκανε και στον Μιλουτίνοφ ο οποίος δεν έσπρωξε τη μπάλα στο καλάθι εξαιτίας μίας περίεργης αναπήδησης της μπάλας στη στεφάνη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε με 15 πόντους (3/3διπ., 3/5τριπ.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα φτάνοντας στους 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τόμας Γουόκαπ έμεινε στους μηδέν πόντους με 0/5 σουτ και βοήθησε μόνο στη δημιουργία έχοντας 5 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: ΣΠουδαίο ματς από τους Αλεκ Πίτερς (19π., 6ρ.), Αϊζάια Κάνααν (15π. 3ασ.) και Κώστα Παπανικολάου ((7π., 3ρ., 5ασ.).

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νάιτζελ Χέις Ντέιβις έπαιξε και στα 40 λεπτά ολοκληρώνοντας με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι νικητές είχαν 22 ασίστ για 9 λάθη και σούταραν με 69.7% στα δίποντα. Οι Πειραιώτες αστόχησαν σε έξι βολές (14/20 και είχαν 22 ασίστ για 11 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός για το ελληνικό πρωτάθλημα θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (05/11). Η Φενέρμπαχτσε παίζει επίσης εκτός έδρας με αντίπαλο την Τόφας (05/11)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77